Który kabel internetowy będzie najlepszy?

Który kabel internetowy będzie najlepszy?

Jeśli zależy nam na tym, aby domowa sieć działała szybko i sprawnie, nie możemy ograniczyć się jedynie do wyboru najlepszego dostawcy Internetu.

Okazuje się, że duże znaczenie może mieć także to, jaki kabel internetowy wybierzemy. Przed ostateczną decyzją wskazane jest więc zapoznanie się z możliwościami, jakimi dysponujemy.

Każdy rodzaj przewodów ma specyficzne dla siebie parametry. Obecnie możemy mówić o trzech podstawowych typach kabli. Na pierwszy plan wysuwa się tak zwana skrętka nieekranowana określana też jako UTP. To skręcone ze sobą pary przewodów tworzące symetryczną linię. Za zdecydowanie lepszy wybór uchodzi jednak skrętka ekranowana określana też skrótowo jako STP. Posiada ekran, a ten chroni kabel przed zakłóceniami zewnętrznymi. W sieciach najszybszych mamy do czynienia z kablami sieciowymi foliowanymi FTP. Ich znakiem rozpoznawczym jest tak zwane ekranowanie zbiorcze. Co więcej, mamy do czynienia z ekranowaniem foliowym każdej z par wchodzącej w skład takiego przewodu, Pozwala to na ograniczenie zakłóceń niemal do zera.